Adresa
Školní 748, 530 06 Pardubice
Ředitel
Ing. Monika Dobruská
Počet žáků
509
Počet tříd
20
Počet zaměstnanců
55
Zřizovatel
Statutární město Pardubice
Představení školy
Škola je od 1.1. 1994 právním subjektem – příspěvkovou organizací. Jedná se o úplnou základní školu. Výuka probíhá dle vlastního vzdělávacího programu ŠVP pro základní vzdělávání ZŠ Pardubice-Svítkov 03/2016 a dodatku ŠVP 03/2016. Součástí školy je školní družina a školní jídelna. Naše škola vzdělává v průměru přes 500 žáků v 2-3 paralelních třídách. Výchovně vzdělávací činnost směřujeme k naplňování cílů ŠVP s prosazováním alternativních forem práce. Organizujeme celoškolní projekty s různým zaměřením (zeměpisným, historickým, výtvarným, ekologickým, finanční gramotnosti). Značně podporujeme zájmovou činnost na škole.Škola nabízí přes 15 kroužků a jiných školních programů.
V srpnu 2020 byla dokončena nová přístavba školy, kde se nachází nové odborné učebny, učebny prvních tříd, knihovna a sekretariát. Součastí přístavby se stala i čtyři nová oddělení školní družiny.
Základní škola Pardubice-Svítkov, Školní 748 funguje jako spádová škola nejen pro děti ze Svítkova, ale také pro děti ze Starých Čívic, Lánů na Důlku nebo Opočínku. Na škole působí ZUŠ Lonkova.
Zajímavosti
HISTORIE:
Již v roce 1908 se rozhodla C. k. zemská školní rada postavit budovu a zřídit v ní obecnou školu „Za dráhou“, avšak první světová válka a finanční krize zastavily tyto plány. Rozhodnutí o stavbě padlo až v roce 1923 a 1. 9. 1924 nastoupilo prvních 236 dětí do pěti tříd. K slavnostnímu otevření došlo 28. 10. 1924 a škola byla pojmenována po tehdejším prvním ministru školství a národní osvěty Gustavu Habrmanovi.V roce 1926 zhodnotila školní inspekce činnost konstatováním, že „učitelé jsou včas ve škole a návštěva dětí je pilná“. Vzdělávání žáků pokračovalo zdárně až do roku 1939, kdy v září bylo vyučování zastaveno, a do školní budovy se nastěhovaly oddíly říšské branné moci. Výuka dětí byla přemístěna do náhradních prostor. Ve velmi ztížených podmínkách bylo vyučování po celou dobu druhé světové války zachováno.Dětí přibývalo, a tak v roce 1960 bylo rozhodnuto vybudovat ve Svítkově úplnou devítiletou školu. Začalo se s přístavbami, výstavbou tělocvičny a školní jídelny. K slavnostnímu otevření nových prostor školy došlo v roce 1963 a koncem šedesátých let pak navštěvovalo školu 548 žáků a učilo zde již 24 učitelů. V lednu 1994 se škola stala právním subjektem.V roce 2002 došlo k rekonstrukci fasády v průčelí školy. Celkovou rekonstrukcí prošla v roce 2006 také školní jídelna s kuchyní. V roce 2010 došlo k celkové rekonstrukci budovy školy spojené se zateplením a zmodernizováním kotelny. V roce 2020 byla postavena nová přístavba školy s novými odbornými učebnami, třemi prvními třídami, knihovnou, čtyřmi odděleními školní družiny a sekretariátem.
Studovali u nás:
David Máj - herec
Michal Mareda - zpěvák, kytarista a textař "Vypsaná fixa"
prof. MUDr. Roman Prymula,CSc.,Ph.D. - vojenský lékař, vědecký pracovník a politik
Fotogalerie
Aktivity
Aktivity školy
+ Získali jsme certifikát „Aktivní škola“ udělen portálem Proškoly.cz
+ Jsme ekologická škola Pardubického kraje 2. stupně
+ Účastníme se projektu „Ovoce do škol“ a „Mléko do škol“
+ Pravidelně se zúčastňujeme celostátního projektu vyhlášeného Českým svazem ochránců přírody „Živá zahrada“– prosinec, květen (sčítání živočišných druhů na školní zahradě) ZÍSKALI JSME OCENĚNÍ ŽIVÁ ZAHRADA.
+ Jsme zapojeni do sítě M.R.K.E.V.
+ Škola ve spolupráci s Žákovskou radou zorganizuje sběr papíru a několik humanitárních akcí (sbírku pro Život dětem, pro fond SIDUS sbírku víček od petlahví pro postižené děti) + spolupráce s Českým svazem ochránců přírody Pardubice
+ Žákovská rada organizuje sportovní soutěže o velkých přestávkách fotbal, florbal, vybíjená basketbal, stolní hry pro 1. stupeň a vydává školní časopis“ Školní noviny“. Dva zástupci ŽR se pravidelně zúčastňují diskuzí v Dětském parlamentu v Pardubicích
+ Na škole působí: ZUŠ Lonkova, pěvecký sbor Bonifantes a kroužek Věda nás baví, Kromě těchto aktivit mají žáci přístup k internetu a do školní knihovny 4x týdně po celý školní rok.
Projekty
Projekty ZŠ
Škola je zapojena v těchto projektech:
Název projekt: Personální podpora - ZŠ Pardubice - Svítkov, Školní 748, Registrační číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_022/0003423
Název projektu: Personální podpora - ZŠ Svítkov, Registrační číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0010611
Název projetku: Implementace krajského akčního plánu Pardubického kraje: aktivita č. 2 - Podpora polytechnického vzdělávání a č.3 - Podpora čtenářské a matematické gramotnosti, Reg. číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/16_034/0008527
Název projektu: ŠABLONY III., Registrační číslo projektu: CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_080/0018202
Související projekty

Dětský parlament a Studentský parlament Pardubice

Výměna zkušeností mezi pedagogy a tvorba příkladů dobré praxe

Zavést systém znalostního managementu a podpory inovací
Co o nás říkají studenti
Co přály děti k devadesátému výročí školy:
Ema Křemenáková – 2. A Moje milá školo, přeji ti, aby tě sluníčko stále lechtalo na oknech. Tvoje Eminka.
Zuzana Matějová – 5. B Škole přeju, aby měla hodně prvňáčků a aby měla ráda každého žáka, který se v ní učí.
Tomáš Koudela – 2. B … aby měla hodně zajímavých knížek, které bychom mohli přečíst.
Matěj Hanč – 2. B … aby měla velikou jídelnu a dalo se v ní dobře baštit a vybrat si jídlo ze tří druhů.
Petr Bezpalec – 2. B … aby vychovávala dobré lidi a byl v ní pořádek.
Jan Prokop – absolvent 2014 Pamatuji si, že když jsem poprvé, jako prvňáček, vcházel do třídy, tak jsem zakopl o práh. Naštěstí jsem to nebral jako špatné znamení. Také se mi nechtělo moc do školy chodit, ale teď se těším, a to především kvůli skvělému kolektivu. Přál bych všem ostatním, aby zažívali to stejné a stejně hezké jako já.
Jan Kašpar – absolvent 2014 Doufám, že do této školy budou jednou chodit i mé děti a děti mých dětí.
Marie Zemanová – absolventka 2014 Nezáleží na tom, jak drahé vybavení má škola, ale na tom, koho v ní potkáváte a co v ní zažíváte. Na škole bych nic neměnila. Přeju jí, aby sem chodili takoví skvělí lidé, které jsem tady poznala i já.
Sára Anderlová – absolventka 2014 Milá školo, přeji ti, ať jsi stále tím stejným místem přátelství, pohody a poznání.
Marie Kopáčová – 3. A Chtěla bych, aby škola byla veselá.
Jiří Naštický – 8. B … aby sloužila i nadále našim budoucím vědcům, profesorům a inženýrům.
Káťa Opočenská – 8. A Milá školo, k devadesátému výročí ti přeji mnoho chytrých, pozorných a hodných žáků. Ať se jim tu líbí, aby se na tebe těšili a rádi do tebe chodili. Na to, že jsi babička, vypadáš jak školička.
Leona Tančynecová – 8. A Devadesát, to není málo, však se svými žáky prožít to za to stálo. Do stovky ti chybí jen malinký kus, tak to s námi zlobivci vydržet zkus.
Honza Vávra – 8. A Přál bych své škole, aby si zachovala toho ducha, kterého má již devadesát let. Ze všech škol, které jsem kdy navštívil, je tato zdaleka ta nejútulnější. Je přehledná, prostorná a celkově lidštější, než jiné školy. Nepoznáte na ní devadesát let, a tak si myslím, že tu směle dalších devadesát let ještě může stát. Možná pak bude zcela jiná, každopádně jen tak lepší školu nenajdete.