Adresa
Lonkova 510, 530 09 Pardubice
Ředitel
Jiří Kabát M.Mus.
Počet žáků
1200
Počet zaměstnanců
60
Zřizovatel
Statutární město Pardubice
Představení školy
Naše škola v současnosti vyučuje čtyři obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně dramatický a poskytuje kapacitu pro zhruba 1200 žáků. Lze se u nás naučit hrát téměř na všechny hudební nástroje, tančit různými styly, tvořit a malovat různými technikami včetně těch nejnovějších, digitálních, či hrát různé divadelní žánry. Chcete-li blíže nahlédnout pod pokličky hrnců naší kreativní kuchyně, určitě shlédněte toto video!
Vzdělávání u nás v současnosti zajišťuje zhruba 55 výborných a kvalifikovaných učitelů, z nichž mnoho působí vedle pedagogické činnosti také aktivně ve svých uměleckých oborech. V čele školy stojí od roku 2020 Jiří Kabát.
Výuka v současnosti probíhá na čtyřech budovách v Polabinách – část hudebního oboru spolu s ředitelstvím se nalézá v hlavní budově v Lonkově ulici, další část hudebního a literárně-dramatický obor se nachází v budově v ulici Kosmonautů (tzv. „Čistírna“), zbytek hudebního a výtvarný obor pak v budově v ulici Nová a konečně tanečnice a tanečníci tančí v sálech Gymnázia Mozartova.
Naši pedagogové však také dojíždějí do poboček na sídlišti Dubina, v Lázních Bohdaneč a ve Svítkově.
Hudebka
Výuka na hudebním oboru probíhá v řadě odborných předmětů - nástrojů, ve kterých se aktivním provozováním hudby prohlubují a rozšiřují hudební znalosti a dovednosti.
Tanec
navštěvují děti od 5 let. V přípravném studiu získávají žáci pohybové a taneční základy v předmětu přípravná taneční výchova. Výuka I., II. stupně a studia pro dospělé je realizována v předmětech taneční průprava, taneční praxe, současný tanec, klasický tanec, lidový tanec. Žáci mají možnost navštěvovat studium zaměřené na současný nebo klasický tanec.
Výtvarka
Během studia na výtvarném oboru žáci získávají zručnost při zobrazování skutečnosti, učí se používat rozličné výtvarné nástroje a materiály, rozvíjejí schopnost výtvarně myslet a originálně a tvořivě přistupovat k danému úkolu. Seznamují se s dějinami i současnými tendencemi ve výtvarném umění a učí se rozumět výtvarnému jazyku. Výtvarné vyjádření se jim stává prostředkem osobní výpovědi, vzájemné komunikace a poznávání světa
Dramaťák
poskytuje vzdělání žákům se zájmem o literaturu, mluvené slovo, přednes. Již od přípravky se učí navazovat kontakt, dramatickou hrou reagovat na partnera, zvládnout jednoduchou charakteristiku atd. Součástí vyučování je po celou dobu kromě dramatické hry i pohyb a mluva. Žáci si hravým způsobem upevňují paměť, kultivují mluvený projev, rozšiřují slovní zásobu, zvládají výrazové prostředky k vyjádření myšlenek.
Zajímavosti
Studovali u nás:
Radek Baborák - hornista, dirigent
Roman Novotný - flétnista
Leoš Čepický - houslista
Aleš Bárta - varhaník
Jolana Voldánová - moderátorka
Hanka Shánělová - moderátorka
Regina Loukotová - architektka
Tomáš Med – architekt
Martin Dašek – medailér
Jiří Nekovář – sklář
Ondřej Bílek – sochař
Petra Šťastná - tanečnice
bratři Hajnové - tanečníci
Aktivity
Mezioborové akce
Významným počinem jsou společné akce všech oborů, při kterých každý z nás nahlédne do práce druhého oboru, hledáme propojení či vzájemnou inspiraci. Z těch hlavních je to všeoborový koncert a výchovné pořady pro ZŠ. Pro děti z mateřských škol připravujeme vánoční a komponované pořady, kde hravou formou poznáváme hudební nástroje, jednoduché taneční hry, písničky, básničky, oblíbenými jsou domalovánky.
Projekty
UNESCO a přidružené školy UNESCO v České republice
Při vyslovení názvu UNESCO si většina obyvatel České republiky na prvním místě vybaví památky zapisované na Seznam světového dědictví UNESCO. V současné době je v České republice takových památek dvanáct: historické centrum Prahy, Českého Krumlova, Telče a Kutné Hory, Kostel Svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, Lednicko-valtický areál, jihočeská vesnice Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek v Litomyšli, sloup nejsvětější Trojice v Olomouci, vila Tugendhat v Brně a židovská čtvrť a basilika svatého Prokopa v Třebíči. Na seznam nehmotného kulturního dědictví byl zapsán Slovácký verbuňk, sokolnictví a vesnické masopustní obchůzky a masky v Hlinsku a Jízda králů ve Vlčnově.
Jednou z podstatných částí práce České komise pro UNESCO je i oblast vzdělání, na kterou je v rámci UNESCO celosvětově kladen největší důraz. Ve světě již šedesát let funguje Síť Přidružených škol UNESCO, jejímž hlavním cílem je propagace ideálů a principů UNESCO v oblasti výchovy a vzdělání. Pět desítek takových škol je do této sítě zapojeno i v České republice. Nejsou školami specializovanými, tvoří součást národních vzdělávacích systémů a jsou velmi různorodé. Do sítě patří školy mateřské, základní, střední, střední odborné, vyšší odborné, vysoké, univerzity i pedagogická centra. V současné době má česká síť 54 škol.
Přidružené školy se zaměřují na čtyři různé oblasti:
- na světové problémy a prohlubování znalostí systému OSN
- na interkulturní a multikulturní výchovu
- na lidská práva a demokracii
- na ekologii a otázky životního prostředí
Všechny školy mají zároveň jako hlavní projekt výchovu k ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. Zástupci jednotlivých škol se pravidelně scházejí jednou za rok na celostátním setkání, jehož hlavním cílem je především výměna informací, plánování společných aktivit a určení priorit programu národní sítě na další období.
RVHV – spolupráce se Základní školou Polabiny II
Od 1. 9. 1987 naše škola zabezpečuje hudební vzdělávání žáků ve třídách ZŠ s rozšířenou výukou hudební výchovy (RVHV). Základní škola v Polabinách II, Prodloužené ul. je jedinou školou v okrese Pardubice, která se v současné době specializuje na výuku rozšířené hudební výchovy. Každá hudební třída má 2 – 3 hodiny hudební výchovy týdně a 2 hodiny nepovinného sborového zpěvu. Žáci docházejí v 1. třídě do ZUŠ na jednu vyučovací hodinu taneční a rytmické průpravy, ve 2. pololetí nastupují do nástrojových kroužků. Ve hře na zvolený nástroj pokračují během školní docházky.
Hraje celá rodina
Jedním z našich cílů je komunikovat, informovat a zároveň přijímat připomínky či náměty od rodičů našich žáků. Úzká spolupráce s rodiči vyústila v pravidelném pořadu Hraje celá rodina. Ve svém krátkém vstupu si zástupci jedné rodiny připraví krátké vystoupení – náš žák se svým sourozencem, rodičem či prarodičem nebo zahrají všichni společně.
ORGANUM REGIUM
ORGANUM REGIUM (lat. královský nástroj) je varhanní soutěž pro žáky základních uměleckých škol. Z původně lokální akce ZUŠ Pardubice-Polabiny v roce 2001 se vyprofilovala do podoby mezinárodní soutěže a od roku 2021 existuje pod ochrannou známkou ve vlastnictví ZUŠ Pardubice-Polabiny.
Posláním soutěže Organum regium je vytvoření motivačního, zdravě soutěžního prostředí pro žáky ZUŠ a jejich pedagogy. Vedle světového varhanního repertoáru soutěž klade důraz na interpretaci české varhanní tvorby od dob starých českých mistrů až po soudobé autory. V nejvyšší soutěžní kategorii jsou součástí doporučeného repertoáru skladby, zkomponované přímo pro potřeby soutěže. Organum regium tímto způsobem podněcuje vznik původní české varhanní tvorby v obtížnosti pro úroveň žáků ZUŠ.
Soutěž se koná ve třech kategoriích (Prima, Junior, Virtuos) dle náročnosti repertoáru, věku a časového limitu.