07. 2. 2022 / 16:00
Odbor školství, kultury a sportu Pardubice
Ratolest – dětská péče a léčebná rehabilitace – to nejsou jen bývalé jesličky. Kromě dvou dětských skupin, kde pečují o nejmenší děti, poskytují dětem i dospělým také ambulantní specializovanou péči. Podle doporučení odborného lékaře přicházejí pacienti na rehabilitaci.
Málokdo ví, že statutární město Pardubice je zřizovatelem nejen základních a mateřských škol, domů dětí a mládeže i základních uměleckých škol, ale že zřizuje také dětskou skupinu. Ta je zároveň zařízením nabízejícím ambulantní rehabilitační péči dětem i dospělým. Ratolest fungovala nejprve jako jesle a její počátky sahají až k roku 1992. V roce 2016 proběhla transformace jeslí na dětské skupiny pro nejmenší děti. „O umístění dítěte k nám je mezi rodiči obrovský zájem. Umožňuje jim sladit péči o rodinu s pracovními povinnostmi a zároveň zajistit kvalitní péči o jejich děti“, sdělila ředitelka organizace Hedvika Cempírková.
„Nadšenosti přispíváme jako město provozním příspěvkem, díky tomu jsou úhrady rodičů nižší, než je tomu u soukromých dětských skupin“, dodal náměstek primátora Jakub Rychtecký.
RATOLEST má dětské skupiny hned dvě – Zajíčky a Berušky. V každé třídě je maximálně 17 dětí a tři odborně kvalifikované pečující osoby, které se jim maximálně věnují. „Našim cílem je usnadnit dětem přechod z domácího prostředí do předškolního vzdělávání. S láskou a trpělivostí je učíme samostatnosti, soužití v kolektivu, ale nezapomínáme na jejich individuální potřeby. Všechny řízené činnosti probíhají hravou formou, dostatečný prostor mají děti i pro volnou zábavu. Největší odměnou pro nás je, když vidíme šťastné děti a spokojené rodiče“, řekla pečující osoba v DS Radka Šlechtová.
Dětská skupina je zřízena pro rodiče s malými dětmi zpravidla od jednoho a půl roku do tří (čtyř) let, kteří musí nastoupit do práce. Program je přizpůsoben věku dětí a navazuje na péči v rodině. Všem dětem je přitom poskytována individuální péče. „Náš syn se díky vám naučil mnoha novým věcem. Strach z toho, abychom něco nezanedbali jsme vlastně nemuseli řešit,“ napsala v Ratolesti do knihy přání a připomínek maminka malého Joshika.
Když je hezky, chodí děti na procházky nebo si hrají si na velké zahradě. Obě dětské skupiny mají prostorná pískoviště s tartanovým povrchem okolo. Pro jízdu na odrážedlech a koloběžkách využívají bezpečné tartanové povrchy s 3D prvky. Velmi oblíbená je také vestavěná trampolína a kopec se skluzavkou. V horkých letních dnech se děti mohou osvěžit v mlhovištích. Další výhodou v Ratolesti je vlastní kuchyň. Jídla se připravují přímo pro malé děti, a tak rodiče nemusí řešit svačinky ani obědy.
Přihlášku do dětské skupiny je možné podat po celý rok. Ředitelka o přijetí rozhoduje, dle data podání přihlášky až do naplnění kapacity, to je 34 dětí. Nejvíce přijatých dětí nastupuje v září, kdy většina těch stávajících odchází do mateřských škol.
RATOLEST ale neprovozuje jen dětskou skupinu, je také zařízením, které nabízí ambulantní rehabilitační péči pro děti i dospělé. Podmínkou je doporučení od odborného lékaře. Výkony zaměstnanců hradí zdravotní pojišťovny nebo si je pacient může hradit přímo. Za rok fyzioterapeuti ošetří až 600 pacientů. „V současné době převažuje rehabilitace pro dětské pacienty. Tři fyzioterapeutky z pěti mají v odborné péči děti už od raného věku. Mezi nejčastěji řešené problémy patří asymetrie páteře, dysfunkce v oblasti kyčelního kloubu a pohybového aparátu, plochá noha, stavy po operačních zákrocích a úrazech. Dále fyzioterapie zmírňuje následky nemocí na úrovni centrální nervové soustavy a v neposlední řadě se zabývá prevencí budoucích zdravotních komplikací. Fyzioterapeuti využívají různých léčebných technik, nejvíce na neurofyziologickém podkladě a výsledkem je (v závislosti na predispozicích každého pacienta) zlepšení motoriky dítěte, napřímení páteře, odstranění bolestí, celkové zapojení a zpevnění všech svalů“, informovala vedoucí rehabilitační péče Renata Hančová.