10. 4. 2025 / 12:07
OŠKS
Hlavní myšlenkou celého projektu je snaha, aby nebyla zapomenuta jména osob zavražděných během holokaustu. Už od 50. let 20. století vzpomínali na aktéry povstání v ghettu ve Varšavě přeživší přátelé. Poté byl den spojený s povstáním určen jako den vzpomínky na miliony Židů zavražděných v průběhu holokaustu. Jména zavražděných si zprvu připomínali členové komunit a později i Památník Terezín. Projekt, se postupně šířil i do dalších větších i menších měst.
I město Pardubice se v letošním roce, kdy si připomínáme 80 let od konce 2. světové války, připojí k veřejnému čtení jmen obětí. Akce bude probíhat přímo na židovském hřbitově u pomníku šoa. Připojit se může bez rozdílu věku každý, vždy podle svých možností. Pro aktivní účastníky z řad veřejnosti i škol budou připraveny na arších skupiny jmen. Rodiny i jednotlivce připomeneme přečtením jména, příjmení a data narození i zmínkou poslední cesty přes tábor v Terezíně často dál do vyhlazovacích táborů na východě.
Text je možné si odnést. Na památku nebo na další badatelské pátrání.
Nemusíte přímo číst jména, můžete třeba jen poslouchat. I touto cestou na sousedy zmizelé během 2. světové války lze vzpomenout.
Záštitu pro letošní první čtení udělil primátor statutárního města Pardubice Jan Nadrchal.
Partnerem je Paměť národa Východní Čechy.
K pietnímu setkání zve veřejnost Soňa Krátká, správce hřbitova a organizátor akce.
Více informací naleznete na: http://www.terezinstudies.cz/cs/projekty/verejne-cteni-jmen-obeti-holocaustu-jom-ha-soa/
Foto ilustrační z čtení jmen obětí holokaustu z Vysokého Mýta v roce 2022, foto Vanda Grof.