24. 3. 2025 / 15:07
kancelář primátora
Soutěž o literární nebo výtvarný počin byla součástí širšího programu k 17. listopadu, v jehož rámci se konaly i tři přednášky pro deváté ročníky pardubických základních škol. Zapojit se mohli deváťáci, kteří se zúčastnili některé z přednášek, a prostor dostaly i výtvarné obory uměleckých škol ve městě. Nakonec na pardubickou radnici dorazilo 25 skvělých literárních děl – od referátů přes úvahy až po povídky – a přibližně padesát výtvarných prací od dětí ve věku 4 až 15 let z výtvarného oboru DDM BETA.
„Soutěž navazovala na cyklus přednášek na téma Demokracie v Kulturním domě Hronovická, kterých se účastnilo kolem 850 žáků z pardubických základních škol. Bylo skvělé vidět, s jakou kreativitou a zaujetím se děti zamýšlely nad hodnotami, které často považujeme za samozřejmé. Demokracie a svoboda však samozřejmostí nejsou. Práce deváťáků byly inspirativní, hluboké a plné emocí. Bylo velmi těžké vybrat ty nejlepší, a proto jsme nakonec ocenili více autorů, než jsme původně plánovali. Pevně věřím, že se nám podaří založit tradici a podobná setkání budeme moci organizovat i v dalších letech, děkuji nejenom dětem, ale i pedagogům, pamětníkům, odborníkům, ale i kolegům z úřadu, že je v tom podpořili,“ uvedl náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký.
Listopadové přednášky pro žáky devátých tříd moderovala novinářka Šárka Kuchtová z Paměti národa Východní Čechy. Zároveň byla členkou hodnotící komise a při slavnostním vyhlášení ocenila zaujetí žáků pro téma: „Svoboda není samozřejmost a její hodnota roste s tím, jak ji dokážeme chránit a předávat dál. Je důležité, aby si mladá generace uvědomovala její význam a rozuměla příběhům těch, kteří o ni museli bojovat. Právě jejich osudy mohou být největší inspirací pro to, abychom si svobody vážili a nikdy o ni nepřišli. Slohové práce byly různorodé a jedna hezčí než druhá, stejně tak práce výtvarné, kterých se ve třech věkových kategoriích sešly desítky. Za zmínku stojí vyspělé práce nejstarších výtvarníků, klobouk smekám taktéž před učiteli výtvarného oboru, kteří dokázali náročné téma vysvětlit nejmladším výtvarníkům. Jsem ráda za velmi pozitivní zpětnou vazbu od oceněných dětí i jejich učitelů a těším se na další ročník přednášek.“
Vítězné práce zůstávají v hledáčku odborníků – jak Krajská knihovna, tak Institut Paměti národa s nimi plánují dále pracovat a představit je veřejnosti formou výstavy nebo čtení příběhů.