03. 3. 2025 / 11:00
OŠKS
V pátek 28. února se členové Dětského a Studentského parlamentu sešli ve vzdělávacím centru Sféra, kde je čekal nejen poutavý program, ale také zajímavá diskuze o stavu naší planety. Pozvání ředitele vzdělávacího centra pana Davida Koppitze bylo vítanou příležitostí pro mladé představitele školních parlamentů, kteří se rádi seznámili s aktuálními ekologickými tématy.
Nejdříve pan ředitel Koppitz žáky a studenty z parlamentů přivítal v sále "Vědy na kouli". Po jeho úvodním slovu už na účastníky čekala interaktivní prezentace nazvaná „Hackni planetu“ pod vedením lektorky Kateřiny Pacindové.
Pomocí unikátní koule, která zobrazuje data o naší planetě, se všichni seznámili s různými procesy, které ovlivňují Zemi. Lektorka jim ukázala, jak se změny klimatu projevují na celkové podobě planety, a dokonce mohla pomocí koule modelovat různé scénáře – jak v současnosti, tak i v budoucnosti.
Během hodiny se účastníci dozvěděli o důsledcích oteplování planety, tání ledovců a dalších environmentálních změnách. Kateřina Pacindová se zaměřila na faktory, které k těmto změnám přispívají, jako jsou letecká doprava, kontejnerové lodě a znečištění ovzduší. Znepokojující je, že obrovské kontejnerové lodě představují velký problém nejen z hlediska emisí. Lodím se totiž nevyplácí vypínat motory ani v přístavech a hlavně jejich hluk má velice škodlivý vliv na okolní prostředí, především pak na veškerý život pod hladinou.
Lektorka také ukázala vývoj planety v různých scénářích oteplování pomocí vizualizace na kouli. Účastníci viděli, jak by se planeta mohla změnit v závislosti na tom, zda budou přijata opatření na snížení emisí skleníkových plynů, nebo pokud se situace bude i nadále zhoršovat. Tento pohled na budoucnost umožnil mladým lidem lépe pochopit, jaké mohou být dlouhodobé důsledky pro naši planetu, pokud nebudeme aktivně pracovat na jejím ochraně.
Dalším tématem byla problematika plastů v oceánech. Všichni byli šokováni zjištěním, že mořské proudy shromažďují plasty do obrovských „plovoucích plastových ostrovů“, které devastují mořský ekosystém. Lektorka se věnovala také mikroplastům, které se dostávají do potravního řetězce a ohrožují nejen mořské živočichy, ale i člověka.
V rámci programu byla věnována pozornost i alternativním zdrojům energie a inovativním konceptům měst. Mladí účastníci se dozvěděli o možnostech zelených a soběstačných měst, která by mohla fungovat na principu udržitelnosti a minimalizace negativních dopadů na životní prostředí. Problémy spojené s aktuálními energetickými a environmentálními výzvami mohou být řešeny právě těmito novými přístupy k urbanistickému rozvoji.
Beseda rychle přerostla v živou diskuzi, ve které si mladí účastníci vyměňovali názory a hledali způsoby, jak zmírnit negativní dopady lidské činnosti na planetu. Program ve Sféře nabídl nejen cenné informace, ale také příležitost zamyslet se nad tím, co každý z nás může udělat pro zlepšení životního prostředí.
Jedním z nejzajímavějších okamžiků byla prezentace o žraloku bílém, který podle vědeckého výzkumu urazil trasu z Ameriky až do Austrálie a poté se vrátil zase zpět „domů“. Tento fascinující příklad ukázal, jak široké migrace mořských živočichů mohou být ovlivněny změnami v oceánských podmínkách, které souvisejí s klimatickými změnami.
Setkání ve vzdělávacím centru Sféra bylo pro členy parlamentů nejen vzdělávací zkušeností, ale i inspirací pro jejich další práci. Členové Dětského a Studentského parlamentu tak získali nové podněty k aktivnímu zapojení do ochrany naší planety a zároveň ukázali, že i mladí lidé jsou připraveni přispět k pozitivním změnám v našem světě.