02. 12. 2024 / 16:14
OŠKS
Snaha o neustálý rozvoj a zlepšování vzdělávacího systému na Pardubicku pokračuje i v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání (MAP) v ORP Pardubice IV. Tento projekt reaguje na aktuální výzvy a trendy ve vzdělávání, zaměřuje se na inovace, digitalizaci, umělou inteligenci, osobnostně-sociální rozvoj i well-being. Celkové náklady na tento projekt činí 12,8 milionu korun, které byly schváleny v plné výši, což umožní realizaci širokého spektra aktivit pro děti, žáky, pedagogy, rodiče i širokou veřejnost.
Vzdělávací centrum Sféra, partner projektu, se podílí na inovativním přístupu a využívání moderních technologií a vybavení, díky čemuž účastníci získají praktické zkušenosti a nové dovednosti. Projekt MAP IV nabízí celou řadu zajímavých aktivit, které probíhají zcela zdarma, a zahrnují například kreativní učení, workshopy o zdravém stravování, a vzdělávací programy zaměřené na vědu, techniku a digitální gramotnost.
Projekt MAP IV již podpořil více než 1 700 dětí a žáků, 30 pedagogů a rovněž rodiče a veřejnost. Mezi klíčové aktivity, které se v rámci projektu realizují, patří:
Kreativní učení - program zaměřený na spolupráci mezi pedagogy, umělci a žáky. Cílem je rozvíjet kreativitu a kreativní myšlení žáků, přičemž se tvoří unikátní projekty, které spojují různé předměty a podporují spolupráci a tvůrčí proces.
Zdravé stravování - workshop zaměřený na zdravou výživu učí žáky základních škol, jak si sestavit vyvážený jídelníček, jak využívat regionální suroviny a jak si mohou zdravé pokrmy připravit. Aktivita kombinuje teoretickou část s praktickými ukázkami vaření a přináší žákům i informace o chemických složkách potravin.
V aktivitě Na křídlech ptáků se žáci dozvídají, jak ptáci létají a co k tomu potřebují. Aktivita zahrnuje pokusy a práci s mikroskopem, díky čemuž žáci objeví strukturu peří a naučí se rozpoznávat ptáky podle jejich zpěvu.
Aktivita Hlavu si lámu v hlavolamu umožní žákům základních škol seznámit se s vlastnostmi kovů a zábavně se ponořit do světa vědy a techniky. V rámci programu si žáci mohou vyrobit kovové výrobky nebo řešit hlavolamy, přičemž se naučí o využití kovů v každodenním životě.
Pohádka s muzikoterapií - autorské pohádkové představení pro děti, rodiče a širokou veřejnost využívá prvky logopedie a rytmických cvičení, čímž podporuje rozvoj řečových schopností i kreativitu.
Temperament vody, kdy pomocí experimentů a digitálních technologií žáci zkoumají vlastnosti tepla a chladu a jejich vliv na naši civilizaci. Součástí programu jsou také praktické experimenty a tvorba grafů.
Aktivita (Sebe)Vědomě kyberprostorem zaměřená na bezpečný pohyb v kyberprostoru pomáhá žákům porozumět základům digitální bezpečnosti, rozpoznávat fake news a chránit svou digitální identitu.
Program Výprava za duhou se odehrává v prostředí "Vědeckého hřiště", kde mohou děti mateřských škol individuálně experimentovat, zkoumat a objevovat. Zábavným způsobem se seznámí např. s kladkou, hydraulikou, elektromagnetem, mísením kapalin, atd. Budou hledat odpověď na otázku: "Kde se berou barvy v duze?" Hledání pokladu, zážitková hra, optické klamy.
MAP IV je důležitým krokem v rozvoji vzdělávání v Pardubickém regionu, který reflektuje aktuální výzvy a potřeby moderního světa. Podporou kreativního myšlení, digitálních dovedností a zdravého životního stylu se projekt MAP IV snaží připravit děti a žáky na výzvy 21. století.
Ačkoliv projekt již nyní oslovil tisíce účastníků, organizátoři doufají, že v nadcházejících měsících se zapojí ještě více pedagogů, rodičů a členů veřejnosti. Tento přístup nejen zlepšuje kvalitu vzdělávání, ale také přispívá k vytvoření silného vzdělávacího ekosystému, který bude v Pardubicích podporovat neustálý rozvoj a inovace.