19. 8. 2022 / 12:00
OŠKS
Již od roku 2001 jsou oba parlamenty poradními orgány Rady města Pardubic. Žáci a studenti se tak i přes svůj mladý věk mohou aktivně zapojovat do politického, kulturního a společenského dění ve městě. Velmi zajímavou zkušeností byla strategická hra „Moje město“, kdy si měli žáci představit sami sebe za 30 let, přitom si na vlastní kůži vyzkoušeli cestu demokracie. Co bylo jejich hlavním přáním, aby se ve městě zlepšilo?
Dětský parlament je složen vždy po dvou zástupcích z druhého stupně každé základní školy a podobně Studentský parlament má dva zástupce ze střední školy. Schází se zpravidla 1 – 2x měsíčně a témata si volí vždy při zahájení školního roku. Žáci a studenti se tak na parlamentech setkávají s vedeními města a dalšími zajímavými hosty, vyjadřují se k aktuálně řešeným tématům a navštěvují zajímavé instituce. Oba parlamenty zahájily letošní školní rok kvůli nepříznivé situaci o něco později, a tak i letošních setkání bylo méně.
Pro Dětský parlament bylo zajímavým setkáním, když si zahráli strategickou hru „Moje město“ a představovali si život v Pardubicích za 30 let, kdy některým z nich již bude cca 45 let. Představa sama sebe za 30 let pro ně byla zároveň velkým oříškem. V rámci této hry si žáci určili priority, které město musí prosazovat tak, aby se jim zde jako občanům města v budoucnosti žilo dobře. Individuální priority žáků se měnily postupně ve skupinové priority a závěrečné hlasování o prioritách připomínalo jednání zastupitelstva. Žáci si tak vyzkoušeli na vlastní kůži cestu demokracie od osobního cíle až po hlasování názoru většiny. Mezi letošní hlavní tři priority si odhlasovali moderní krajskou nemocnici, zlepšení dopravy ve městě a více středních a vysokých škol. Všichni měli možnost své strategické vize a cíle diskutovat a obhajovat se zkušeným politikem, náměstkem primátora Jakubem Rychteckým, který zároveň vysvětlil působnost oblastí.
Pro Studentský parlament byla zajímavým kulturním setkáním návštěva knihovního centra u Vokolků na Příhrádku, kterým je provedla ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích Radomíra Kodetová. Studenti tak poznali, co všechno tyto prostory nabízejí a jak je mohou oni i veřejnost využívat.
Velkým tématem obou parlamentů byla doprava v Pardubicích. Žáci a studenti iniciovali společné jednání o dopravě v Pardubicích, na které byli přizváni také zástupci institucí, kterých se toto téma bezprostředně dotýká. Studenti se tak společně se žáky z Dětského parlamentu setkali s provozně technickým náměstkem dopravního podniku Petrem Drápalíkem, s náměstkem primátora Petrem Kvašem, který má ve své gesci dopravu a s náměstkem ředitele městské policie Janem Haldou. Všichni společně představili současnost i vize ve své oblasti dopravy a trpělivě odpovídali na mnoho zvídavých otázek z publika.
V červnu proběhlo společné závěrečné setkání Dětského a Studentského parlamentu v tomto školním roce, kdy se oba parlamenty setkaly s celým vedením města a diskutovaly s ním libovolná aktuální témata.
„Dětský a Studentský parlament dává možnost městu připravovat jeho budoucnost společně s těmi, kterých se to bude týkat. Je milým překvapením, když žáci a studenti z prvních ročníků parlamentů již nyní sami aktivně vstupují do dění ve městě.“, řekla Ivana Liedermanová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu, který činnost obou parlamentů organizuje.
Žáci i studenti měli kromě klasických setkání a exkurzí také možnost zažít již tradiční akci parlamentů „Jeden den S…“, která je odměnou za aktivní účast žáků a studentů. Žáci a studenti mají jedinečnou možnost strávit celý pracovní den s významnou osobností města Pardubice a vidět věci tzv. pod povrchem. „Byla jsem v Českém rozhlase a rozhodně jsem výběrem neudělala chybu. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých informací a vyzkoušela si některé činnosti v rozhlase. Nejvíce se mi líbilo ve vysílání, kde jsem si i vyzkoušela mluvit a zjistila, že tato práce nemusí být až tak jednoduchá", zhodnotila akci „Jeden den S…“ Ema Hubáčková, zástupkyně ze Studentského parlamentu. Tento projekt se ve městě uskutečňuje již 10 let díky pochopení a vstřícnosti ředitelů/ředitelek významných organizací města či jejího vedení. Žáci a studenti mají za úkol se vždy dopředu na setkání připravit – vyhledat si informace o organizaci, do které půjdou.
Zástupci parlamentů si svůj Jeden den S vybrali také se senátorkou města Miluší Horskou, tajemníkem pardubické radnice Michalem Zitkem, primátorem města Martinem Charvátem, náměstkem primátora Jakubem Rychteckým, Janem Mazuchem, Janem Nadrchalem a Petrem Kvašem, vedoucím oddělení architektonické a urbanistické koncepce, OHA Alešem Reiským, s ředitelem Východodčeského divadla Pardubice Petrem Dohnalem, ředitelem dopravního podniku Tomášem Pelikánem, ředitelem městské policie Rostislavem Hüblem, ředitelem příspěvkové organizace Centrum pro otevřenou kulturu Zdeňkem Závodným a s ředitelem komorní filharmonie Pavlem Svobodou.