18. 8. 2022 / 15:00
OŠKS
V roce 2009 odstartoval v pardubických školkách projekt Mít oči k vidění. Díky pravidelné finanční podpoře města projekt získal přístroj, který pomáhá odhalovat oční vady, vyšetřil celkem 26 360 dětí a odchytil 4 190 očních vad. Od roku 2009 do konce roku 2021 město podpořilo projekt částkou 8.559.627 Kč.
Počátky péče pardubických dětí o zrak sahají už k roku 1986, kdy z bývalých jeslí město vybudovalo Mateřskou školu Odborářů (dnes MŠ Stonožka) a v ní jednu speciální třídu pro děti s vadami zraku. Třída byla vybavena prvními přístroji a získala vyškolenou zdravotní sestru – ortoptisku. „Oční“ třída funguje ve školce dodnes. Speciální třída zaměřená na oční vady tehdy byla a dodnes je jedinou v pardubickém kraji. Sdružují se v ní především děti s poruchou binokulárního vidění (tj. tupozrakost, šilhavost). Odborní pracovníci se zde věnují každému dítěti individuálně a snaží se oční vadu odstranit nebo alespoň zmírnit.
Později praxe ukázala potřebu preventivního vyšetření zraku už v předškolním věku, který je nejvíc vhodný pro léčbu očních vad. Když se tyto vady včas neodhalí, stávají se s narůstajícím věkem těžko odstranitelnými a mnohdy zůstávají i po celý život.
První screening v pardubických školkách provedla po dohodě s odborem školství kultury a sportu v roce 2008 učitelka z oční třídy Dagmar Fidlerová se zapůjčným přístrojem Plusoptix.
Přístroj, který dokáže odhalit příčiny zrakových vad u dětí již od šestého měsíce věku se velmi dobře osvědčil, a tak byl zakoupen do začínajícího projektu „Mít oči k vidění“, který je od té doby financovaný městem. „Vytvořili jsme projekt, díky kterému se dostane včasné péče co nejvíce pardubickým dětem a zároveň jsme hledali cesty k tomu, aby zůstal udržitelným.“, sdělila Ivana Liedermanová, vedoucí odboru školství.
Cílem městské politiky vzdělávání je již v raném věku diagnostikovat zdravotní hendikepy a dát nástroje pro jejich kompenzaci. Preventivní screening zraku se tak může dostat ke všem předškolním dětem v pardubických školkách. Vyšetřené děti dostávají do svého zdravotnického průkazu zelené nebo červené razítko. Zelené, pokud je jejich zrak v pořádku. Červené dostanou děti, u kterých je zachycena oční vada, a je doplněné informací o nutném do-vyšetření zraku očním lékařem.
V září 2010 založila Dagmar Fidlerová ve spolupráci s odborem školství obecně prospěšnou společnost PROZRAK, společnost se tak stala se realizátorem tohoto projektu.
Od roku 2012 PROZRAK začal vyšetřovat nejen předškoláky, ale i děti, které nově nastoupily do mateřských škol. Kromě toho vyšetřuje i děti, u kterých o to požádá pediatr.
Pro děti se záchytem oční vady však projektu chyběly ortopticko-pleotické ambulance, kde by se s dětmi dál pracovalo, proto město od roku 2014 začalo financovat také provoz Centra integrované péče pro děti s poruchou binokulárního vidění. PROZRAK tak rozšířil své služby i o program následné péče.
Oční péče se už rozšířila i za hranice Pardubic. „Jsme rádi, že se projektu daří. Dnes vyšetřujeme děti až z padesáti obcí z našeho a sousedního kraje.“, sdělila Dagmar Fidlerová, vedoucí projektu „Mít oči k vidění“. Do konce roku 2021 bylo vyšetřeno celkem 26 360 dětí, z nichž bylo odchyceno celkem 4 190 s oční vadou. Tyto děti získaly doporučení dalšího postupu vyšetření a potřebnou péči, a to i díky podpoře města, která už, k letošnímu roku, v součtu přesáhla 9 mil Kč.